TOTO-2 MOTOSZYBOWIEC DEPRONOWY

...czasami niełatwo jest oprzeć się pokusie - bycia bogiem..."Czas Apokalipsy" F.F.Coppola

ZAŁOŻENIA WSTĘPNE.

Doświadczenia nabyte podczas budowy ToTa1 oraz jego właściwości lotne skłoniły mnie do skonstruowania jego powiększonego następcy. Przy budowie tego modelu przyświecał i nadal przyświeca mi następujący cel :

- model o większej doskonałości
- jeszcze bardziej "szybowcopodobny"
- zgrabniejszy i ładniejszy
- mocniejsza konstrukcja
- możliwość startu z holu ( mam nadzieję ) wersji beznapędowej
- jeszcze więcej "radochy"

- Ropiętośc planowana : 160 cm przy cięciwie 16 cm.
- Długość kadłuba : ok 92 cm.
- Skrzydła bez wzniosu ( bo takowe lubię )
- Profil - jakiś sensowny ( maksymalnie wzorowany na SD7037)

Dodatkowo chciałem sprawdzić jak będzie zachowywać się depron w połaczeniu z lakierowanym pokryciem papierowym zamiast taśmy.

Plany modelu zostały narysowane przy pomocy programu Corel Draw 9.0

Plan modelu ToTo-2 wersja Acrobat Reader - całość zajmuje 30 arkuszy papieru formatu A4

Plan modelu ToTo-2 wersja Acrobat Reader - duży arkusz pojedyńczy.

 
TOTO-2
 

Do napędu modelu posłuży silnik bezszczotkowy Bm 2408-21 + regler Dynam 25A + śmigło 8x4 składane Graupner
odbiornik Rex5Mpd, serwa mini Conrad

Materiały użyte do budowy modelu to :

 

- 1 arkusz depronu 6 mm
- 1 arkusz depronu 3 mm
- balsa 4 mm, balsa 1 mm, sklejka 1,5 mm,
- listwy sosnowe 4x4 ( wzmocnienia kadłuba )
- listwy sosnowe 5x3 - dzwigary skrzydła

Do klejenia używam w zależności od potrzeb :
- klej SOUDAL D4/B4
- klej polimerowy DRAGON
- żywica 5 minutowa UHU
- żywica 30 minutowa UHU
- epidian 53

BUDOWA KADŁUBA.

 
TOTO-2

Pracę nad modelem rozpocząłem od wycięcia ze sklejki elementów klatki, która będzie stanowiła główny element nośny modelu, wszystkie części celem uzyskania miminalnego ciężaru zostały bardzo mocno wyażurowane

TOTO-2

Pierwszą czynnośćią montażową jest budowa boków kadłuba, gdzie do głównego elementu zostaja doklejone podłużnice z sosnowych listew o przekroju 4x4.

TOTO-2

Boki kadłuba zostały polączone ze sobą, klejenie odbywało sie przy pomocy CA a później miejsca te zostały wzmocnione żywicą. na tym etapie monatżu należy zwrócić szczególną uwagę na symetryczne połącznie połówek kadłuba ze sobą.

TOTO-2

"Śródkadłubie" z bliska .

TOTO-2

Po przeszlifowaniu "ramy nośnej" przyszedł czas na oklejenie jej depronem. Wpierw oklejamy dół kadłuba, później naklejamy część górną tylną. Po wyschnięciu dokładnie przeszlifowywujemy boki.

TOTO-2

Naklejamy boki kadłuba, w miedzyczasie zostały wycięte elementy statecznika. Na zdjęciu widac wklejoną balsową krawędź spływu i natarcoa samej lotki statecznika poziomego. Później w trakcie oklejania tyche elementó papierem w wyniku róźnic pomiędzy depronem i balsą statecznik uległ wypaczeniu. W związku z tym proponuję wpierw oklejać same elementy depronowe i dopiero później po wyschnięciu pokrycia doklejać wzmocnienia balsowe, czy też sosnowe.

TOTO-2

Widok na kadłub z innej strony.

TOTO-2

Doklejamy z balsy 1,5 mm łoże pod skrzydło. Jak widać na fotografii do łaczenia depronu z drewnem użyłem kleju SOUDAL D4/B4, jest to pieniacy sie klej polimerowy doskonale wnikający we wszelkie szczeliny.

TOTO-2

Do budowy owiewki silnika użyłęm dwóch kółek wyciętych ze sklejki, tworza one ramę nośną, pomiędzy nimi zostały wklejone paski depronu 6 mm, całość łączona SOUDALEM D4/B4.

TOTO-2

Kadłubo został dokładnie przeszlifowany celem nadania mu zaoktąglonych kształtów i wstępnie złożony.

TOTO-2

Cały kadłub pokrywam papierem pakowym. Do klejenia użyłem Wikolu rozwodnionego w stosunku pół na pół. Papier nakładamy stroną matową. Przed klejeniem cały kadłub należy dokładnie przeszlifować papierem ścierem o gradacji ok 220-280. Technika klejenia jest bardzo prosta, klejem smarujemy kadłub, przygotowane pokrycie moczywy w wodzie i nakładamy we właściwe miejsce, nadmiar kleju wyciskamy plastikową szpachelką ( karta bankomatowa ), całość pozostawiamy do wyschnięcia. Natępnie przeszlifowywujemy papierem i ewentualnie szpachlujemy w miejscach tego wymagających. W tym przypadku użyłem szpachlówki TAMIYA do modeli plastikowych.

TOTO-2

ToTo1 - ToTo2 - zdjęcie rodzinne.

BUDOWA USTERZENIA.

 
TOTO-2

Stateczniki poziomy i pionowy wykonane są z depronu 6 mm. Po wycięciu stateczników wg szablonu zaokrąglamy wszystkie ich krawędzie. Krawędź spływu statecznika pionowego została zeszlifowana w klin. Elementem nośnym statecznika poziomego jest balsowe wzmocnienie. Jak pisałem wcześniej balsowe wzmocnienia wklejamy dopiero po pokryciu stateczników papierem.

TOTO-2

BUDOWA SKRZYDLA

www.motylasty.pl
www.motylasty.pl


www.motylasty.pl